ΔΙΑΛΕΞΗ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΦΥΛΟΥ ΣΤΗ "ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΓΡΑΦΗ": ANNIE ERNAUX ΚΑΙ MALIKA MOKEDDEM»

Monday 15 Απριλίου 2024
διάλεξη με θέμα «Φιγούρες του ανδρικού φύλου στη "γυναικεία γραφή": Annie Ernaux και Malika Mokeddem»

Τη Δευτέρα 15.4., ώρα 12 το μεσημέρι στην αίθουσα 209, η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών οργανώνει διάλεξη με θέμα Φιγούρες του ανδρικού φύλου στη "γυναικεία γραφή": Annie Ernaux και Malika Mokeddem. Ομιλήτρια θα είναι η κα Sophie Nicolaïdès Salloum, Ομότιμη Καθηγήτρια Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου Λιβάνου.

Η ανισότητα των φύλων -άρα η πάλη των φύλων- είναι διαρκώς μπροστά μας, από τα ζοφερά θέματα στις ειδήσεις έως τις νομικές προσπάθειες για την καταστολή της βίας κατά των γυναικών.  Φιγούρες του ανδρικού φύλου στη λεγόμενη "γυναικεία γραφή" θα αναδυθούν μέσα από το έργο της Γαλλίδας Ανί Ερνό (Νόμπελ λογοτεχνίας 2022) και της μαχήτριας Αλγερινής συγγραφέως Μαλίκα Μοκεντέμ, έτσι όπως μοναδικά τα παρουσιάζει η Ελληνο-Λιβανέζα καθηγήτρια λογοτεχνίας Σοφί Νικολαϊδη-Σαλούμ.