ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Tuesday 17 Σεπτεμβρίου 2024
ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΗΣ  ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ  ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Στην αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2024, η έναρξη του Συνεδρίου της Εταιρείας Κανονικού Δικαίου Ανατολικών Εκκλησιών, της οποίας προεδρεύει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Περιστερίου κ. Γρηγόριος και στην οποία συμμετέχουν Ορθόδοξοι και Ρωμαιοκαθολικοί Θεολόγοι (Κανονολόγοι). Χαιρετισμό απηύθυνε ο Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Χρήστος Καραγιάννης, ο Εκπρόσωπος του Οικουμενικού Πατριάρχου Πανοσ. Αρχιμανδρίτης και Μέγας Εκκλησιάρχης κ. Αέτιος, ο Εκπρόσωπος του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ανδρούσης κ. Κωνστάντιος και ο Πρόεδρος της Εταιρείας Κανονικού Δικαίου Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Περιστερίου κ. Γρηγόριος.

Εκ της Κοσμητείας της
Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.