ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΤΟΥ Ζ ' ΕΤΗΣΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΣΤΙΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ

Tuesday 31 Μαΐου 2022

Τον Μάιο 2022 διεξάγεται ο καθιερωμένος ετήσιος διαγωνισμός αριστείας στις Βουλγαρικές Σπουδές για τους φοιτητές του Τμήματος Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών. Δείτε την ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ.

Η εκδήλωση βράβευσης θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 31/05/2015, από τις 14:00, στην αίθουσα 209 της Φιλοσοφικής Σχολής, και θα διεξαχθεί υβριδικά, δηλ. με φυσική παρουσία και εξ αποστάσεως (διαδικτυακά).

Ο Ζ' Διαγωνισμός αφιερώνεται στην επέτειο των 260 ετών από τη συγγραφή της Σλαβουλγαρικής Ιστορίας από τον Παΐσιο Χιλανδαρινό και των 300 ετών από τη γέννηση του ιδίου. Τιμώνται επίσης και άλλες σημαντικές επέτειοι στη βουλγαρική λογοτεχνία και γεγονότα από την ιστορία των μεταφραστικών σχέσεων μεταξύ των δύο χωρών. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται με την υποστήριξη της Πρεσβείας και του Υπουργείου Παιδείας της Βουλγαρίας, και σε συνεργασία με τα Πανεπιστήμια Σόφιας, Βελίκο Τάρνοβο και Πλόβντιβ.